Categories: Exclusiv

Bombele din ancheta Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti/Ziaristul santajist si spagar in „corzi” – Ziarul Incisiv de Prahova

Comunicatul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești

La data de 22.01.2024, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti, împreună cu ofiţeri ai poliţiei judiciare din cadrul Inspectoratelor de Poliţie ale Judeţelor Prahova, Dâmboviţa şi Constanţa au efectuat 15 percheziţii domiciliare la sediul unor dezvoltatori imobiliari din Complexul de locuinţe WHITE TOWER și CITY GATE din Ploieşti, birouri notariale şi cabinete de avocatură, punând în executare şi un număr de 8 mandate de aducere.

În fapt, în perioada 18.10.2016 – 20.10.2023, un dezvoltator imobiliar din Ploiești, prin folosirea de mijloace frauduloase, respectiv convenţii scrise autentificate de către trei notari publici din Ploiești, au indus în eroare un număr de 16 persoane vătămate, cauzându-le acestora un prejudiciu total în valoare de 985.500 euro şi 424.091 lei (în total 1.071.174 euro).

În concret, dezvoltatorul imobiliar încheia promisiuni de vânzare-cumpărare ale unor apartamente de locuit, urmate de achitarea integrală de către persoanele vătămate a contravalorii acestora şi apoi le înstrăina prin contracte de vânzare-cumpărare în formă autentică către alte persoane.

În continuarea activităţii infracţionale, un avocat din cadrul Baroului Prahova, prin înţelegere cu reprezentanții dezvoltatorului imobiliar, a folosit două societăţi comerciale, pe care le controla în fapt, pentru a declanşa procedura falimentului dezvoltatorului imobiliar, astfel încât persoanele vătămate să fie în imposibilitatea de a-şi recupera prejudiciul.

Anterior deschiderii procedurii de insolvenţă, reprezentanţii dezvoltatorului imobiliar, împreună cu avocatul și alte persoane, au urmărit lichidarea frauduloasă a activelor din patrimoniu, prin cesiunea cu titlu gratuit a unor bunuri imobile şi retrageri considerabile de sume de bani din conturile entităţii economice.

Reprezentanţii dezvoltatorului imobiliar au fost asociaţi cu avocatul în cadrul edificării Complexului de locuinţe CITY GATE din Ploieşti. În prezent, reprezentanţii dezvoltatorului s-au retras din acest proiect de dezvoltare imobiliară, locul acestora fiind luat de către o altă societate comercială care a devenit asociatul în afaceri al avocatului.

Cu privire la faptele descrise mai sus, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel
Ploieşti efectuează cercetări:

– față de reprezentanții dezvoltatorului imobiliar, după caz, pentru săvârșirea a 15 infracțiuni de înșelăciune în formă continuată, 2 infracțiuni de înșelăciune în formă simplă, 26 de infracțiuni de complicitate la fals intelectual, 1 infracțiune de complicitate la tentativă de fals intelectual, 15 infracțiuni de abuz de încredere prin fraudarea creditorilor și 15 infracțiuni de bancrută frauduloasă,

– față de un notar public pentru săvârșirea a 6 infracțiuni de complicitate la înșelăciune în formă continuată, 6 infracțiuni de complicitate la înșelăciune în formă simplă și 15 infracțiuni de fals intelectual,

– față de un notar public pentru săvârșirea a 4 infracțiuni de complicitate la înșelăciune în formă continuată, 4 infracțiuni de complicitate la înșelăciune în formă simplă, 1 infracțiune de complicitate la tentativă la înșelăciune, 9 infracțiuni de fals intelectual și 1 infracțiune de tentativă la fals intelectual,

– față de un notar public pentru săvârșirea a 2 infracțiuni de complicitate la înșelăciune și 2 infracțiuni de fals intelectual,

– față de avocat pentru săvârșirea a 15 infracțiuni de complicitate la înșelăciune în formă continuată, 2 infracțiuni de complicitate la înșelăciune în formă simplă, 15 infracțiuni de complicitate la abuz de încredere prin fraudarea creditorilor și 15 infracțiuni de bancrută frauduloasă,

– față de alte persoane pentru săvârșirea mai multor infracțiuni de complicitate la înșelăciune, complicitate la abuz de încredere prin fraudarea creditorilor si bancrută frauduloasă, reținându-se în sarcina acestora că, prin faptele lor au ajutat dezvoltatorul imobiliar să își diminueze patrimoniul pentru a justifica declanșarea procedurii falimentului, astfel încât persoanele vătămate să fie în imposibilitatea de a-și recupera prejudiciul.

Precizăm activitățile efectuate nu pot, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”.

Sa revenim la comunicatul procurorilor:

„față de alte persoane pentru săvârșirea mai multor infracțiuni de complicitate la înșelăciune, complicitate la abuz de încredere prin fraudarea creditorilor si bancrută frauduloasă, reținându-se în sarcina acestora că, prin faptele lor au ajutat dezvoltatorul imobiliar să își diminueze patrimoniul pentru a justifica declanșarea procedurii falimentului, astfel încât persoanele vătămate să fie în imposibilitatea de a-și recupera prejudiciul”.

Ce avem noi aici?

Deci sotia si „mama” ziaristului santajist si spagar la masa credala? Exact ce acuzau procurorii in comunicat?

Aceeasi sotie care alaturi de soacra au fost „angajate”, prin santaje media, la o firma de salubritate pe care a prejudiciat-o cu peste 7 miliarde de lei vechi prin astfel de procedee?

Exista cel putin trei oameni de afaceri care au fost santajati de acest individ, doar in ultima perioada de timp, de la unul dintre acestia-  prin santaje media si-a achizitionat masini pentru el si sotia sa iar, cand acesta a refuzat sa mai fie santajat l-a atacat media si cu politisti corupti i-a inscenat un dosar penal, care a fasait intr-un final.

Beneficiind de ponturile informative date de politisti corupti (il indicam cu subiect si predicat pe Ginel Preda, adjunct in IPJ Prahova care il informa si cand au loc perchezitii in Prahova) si de intervenția directă a chestorului Mirițescu, Cătălin Stavri solicita și primea în mod direct avantaje financiare din partea agenților economici din Prahova, care erau șantajati prin amenințarea cu publicarea unor materiale de presă defăimatoare sau cu anchete penale.

O alta bomba din ancheta Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti:

Cercetarea s-a efectuat de politsiti din IPJ Dambovita deoarece existau suspiciuni rezonabile ca eterna coruptie bantuie pe holurile IPJ Prahova.

Iata ca, sub protectia lui Ginel Preda gruparea de criminalitate economico-financiara organizata a fost luata pe nepregatite.

Miritescu NU a avut in Dambovita un Ginel sau un Balan pentru a mai acoperi aceasta caracatita si/sau sa mai inventeze dosare penale.

O alta bomba care sta sa explodeze este dosarul de la DNA Structura Centrala care este aproape de finalizare si opinia publica va fi oripilata de metodele si mijloacele acestor santajisti care au sufocat urbea atatia ani de zile, inca de cand se ocupau cu santaje si fabricarea de dosare in tandem cu celebrul procuror „Portocala”.

Un adevărat păpușar printre marionetele administrației ploieștene. Despre „smetiile” date in fituica sa de santaj și despre cum se împart foloasele, luați o pungă de floricele. Oare ce fituica mai tremura, o fituica prin conturile carora s-au intors mitele catre administratia Volosevici? Aflam foarte curand! Vom reveni cu dezvaluiri senzationale. (Cristina T.).

 

Reeditarea mafiei lui „Portocala”/Noi detalii despre actuala mafie a procurorului ”Portocală” ies la iveală!(I)

 

Ploiești: „Jurnalist” de șantaje, purtătorul de cuvânt pe afaceri murdare al primarului Volosevici/Inregistrari audio (I)

 

Ziarist santajist local acoperit de o retea de politisti corupti din IPJ Prahova si de la varful M.A.I. este cercetat penal si de alta unitate de parchet pentru trafic de influenta, coruperea alegatorilor si evaziune fiscala

 

 

Capitala24

Recent Posts

Cămin de bătrâni modern în București – „Acasă la bunici”

Atunci când vine momentul să alegeți un loc sigur și potrivit pentru părinți sau bunici, este important să știți că…

14 ore ago

Cum analfabetismul funcțional a migrat de la IPJ Prahova la Poliția de Frontieră și înapoi spre IGPR – Ziarul Incisiv de Prahova

Țara arde, fermierii plâng, iar politicienii se fac că plouă! DNA, dormiți liniștiți sau sunteți la cheremul mafiei? Incisiv de…

16 ore ago

Target3D îşi optimizează producţia virtuală şi motion capture cu soluția KVM over IP de la ATEN

București, 18 September 2025 – ATEN International prezintă implementarea realizată în studioul Target3D din UK, ca poveste de succes pentru implementarea…

o zi ago

Comunicat de presă finalizare proiect QUALITY MEDICAL VISION SRL

Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) – Componenta 9. Suport pentru sectorul privat, cercetare, dezvoltare și inovare, Investiția I3.…

2 zile ago

Ce trebuie să știi înainte să alegi un serviciu de amanet auto București

În București există numeroase opțiuni pentru cei care au nevoie rapid de bani și vor să apeleze la un serviciu…

2 zile ago

UAT Comuna Baia, județul Suceava, anunță finalizarea proiectului „Înființarea și dotareaunui centru de colectare prin aport voluntar în Comuna Baia, Județul Suceava – Runda 1”

Industria de gaming continuă să crească într-un ritm accelerat, iar anul 2025 aduce cu sine o serie de tendințe interesante…

2 zile ago