Connect with us

Uncategorized

Xiaomi lansează global seria Xiaomi 14, cu optică Leica de ultimă generație, susținută de Xiaomi HyperOS

Publicat

pe

Xiaomi, lider global în inovație, anunță lansarea celei mai noi game de smartphone-uri flagship, seria Xiaomi 14, în cadrul unui eveniment exclusiv desfășurat la Barcelona, Spania. Această prezentare marchează un moment important în angajamentul Xiaomi de a oferi utilizatorilor din întreaga lume experiențe fără egal.

Formalizând parteneriatul strategic din 2022, Xiaomi și Leica au revoluționat împreună industria imagistică mobilă. Printr-o căutare continuă a excelenței, Xiaomi a redefinit continuu standardele industriei cu fiecare generație succesivă de produse. Seria Xiaomi 14 reprezintă vârful acestei colaborări, integrând optica Leica Summilux. Această integrare prezintă cele mai avansate concepte optice și designuri de produse, consolidând poziția Xiaomi ca lider global în inovația imagistică mobilă.

De asemenea, Xiaomi Pad 6S Pro 12.4, Xiaomi Watch S3, Xiaomi Smart Band 8 Pro și Xiaomi Watch 2, prezentate de Xiaomi în cadrul evenimentului, vor fi disponibile în curând utilizatorilor.

Xiaomi 14 Ultra: Flagship pentru imagine profesională, performanță fără egal și design inovator

Inspirat din estetica camerelor tradiționale, Xiaomi 14 Ultra prezintă un modul circular distinctiv pentru cameră, cu un design stilizat plat pe spate și este disponibil în două culori clasice, negru și alb, pe piețele internaționale.5

Xiaomi 14 Ultra este proiectat în jurul robustului Xiaomi Guardian Structure, compus dintr-un cadru din aluminiu de înaltă rezistență, piele vegană nanotehnologică Xiaomi și sticlă Xiaomi Shield. Realizat dintr-un singur bloc de aluminiu, Xiaomi 14 Ultra oferă o rezistență a cadrului îmbunătățită cu 1,38x. Pielea vegană nanotehnologică Xiaomi dispune de o formulă nou dezvoltată, rezultând într-un finisaj mai subțire și mai ușor, cu rezistență la uzură îmbunătățită de 6 ori. 1 Utilizând sticla Xiaomi Shield, display-ul inovator All Around Liquid al lui Xiaomi 14 Ultra redefinește aspectul prin obținerea unei curburi consistente pe toate laturile și colțurile, îmbinând perfect atracția vizuală a unui ecran plat cu feedback-ul tactil al unei margini curbate. Utilizatorii se bucură de o experiență vizuală captivantă cu display-ul AMOLED WQHD+ 6,73″ personalizat de Xiaomi, care oferă, de asemenea, o rezoluție WQHD+ uimitoare (3200 x 1440), o densitate a pixelilor de 522 ppi și o rată de refresh variabilă de 1-120Hz, toate susținute de o luminozitate maximă impresionantă de 3000 de nits.

Xiaomi 14 Ultra este echipat cu o configurație profesională cu patru camere cu o gamă remarcabilă de lungimi focale, cuprinse între 12 mm și 120 mm. Camera principală, echipată cu o diafragmă variabilă continuă ƒ/1,63-ƒ/4,0, facilitează ajustarea expunerii în diverse scenarii. Integrarea unui senzor de imagine LYT-900 ultra-mare de 1-inch cu o gamă dinamică de până la 14EV garantează o calitate excepțională a imaginii, chiar și în medii dificile. Setul quad-camera este completat de camera telefoto flotantă Leica de 75 mm, camera periscop Leica de 120 mm și camera ultra-wide Leica de 12 mm.

Xiaomi 14 Ultra conduce domeniul imagistic mobil cu înregistrarea 8K 30fps acceptată pe toate cele patru camere. Cu optică Leica și un senzor de 50 MP, dispozitivul capturează o claritate fără egal în videoclipurile 8K, facilitând editarea profesională post-producție. Camera principală acceptă înregistrarea la 4K 120fps și se adaptează la efecte slow-motion de 5x. În plus, la rezoluție 4K, oferă zoom complet la 60fps. Dispozitivul acceptă, de asemenea, înregistrare Dolby Vision®️ la 4K 60fps și are stabilizare pentru o captură video lină. Un microfon suplimentar a fost adăugat pentru a forma o matrice de 4 microfoane, permițând atât înregistrarea sunetului surround, cât și înregistrarea sunetului direcțional.

Pentru a oferi o experiență profesională de videografie, noul mod Film introduce practici din industria cinematografică precum aspectul ratio 2,39:1 și regula shutterului de 180°, oferind videoclipuri cu un aspect cinematografic autentic și blur de mișcare. Noul MasterCinema codifică videoclipuri HDR în 10-bit Rec.2020 pentru a captura detalii, lumini și umbre mai bogate, depășind standardul anterior 8-bit BT.709, în special pe ecrane HDR. Modul Director oferă o interfață de nivel profesional cu controale avansate de parametri și înregistrare în format Log pentru o post-producție flexibilă. Xiaomi 14 Ultra poate fi integrat cu alte dispozitive Xiaomi ca monitoare externe pentru o experiență captivantă de productivitate, inclusiv noul Xiaomi Pad 6S Pro 12.4.

Lansat alături de Xiaomi 14 Ultra, Kit-ul de fotografie Xiaomi 14 Ultra este conceput pentru pasionații de fotografie și videografie, oferind funcții extinse într-un grip și o husă dedicate. Acesta include un buton declanșator în două etape, o pârghie de zoom, un buton personalizabil de înregistrare video și un cadran suplimentar personalizat. Acesta funcționează și ca acumulator extern, oferind o autonomie a bateriei de 1500mAh. Acest accesoriu este disponibil pentru achiziție separată.

Xiaomi 14: Dimensiuni compacte, Sistem de imagine de vârf, Experiență fără compromisuri

Conceput ca un companion compact pentru utilizarea zilnică, Xiaomi 14 măsoară doar 152.8mm x 71.5mm x 8.20mm. 1 Spatele său ușor curbat asigură o manevrare confortabilă și sigură, permițând utilizarea prelungită. O estetică minimalistă este obținută prin relocarea difuzorului în display și a portului infraroșu în modulul camerei, oferind un aspect curat pe marginile superioare și laterale. Designul cu rame ultrasubțiri folosește tehnologia avansată FIAA pentru a integra circuitele panoului în display, rezultând o ramă inferioară de 1,71 mm, pentru o experiență de vizualizare captivantă. 1

Xiaomi 14 dispune de o configurație completă cu trei camere, oferind o experiență fotografică bine echilibrată, acoperind o gamă focală extinsă de la 14mm la 75mm. Xiaomi 14 a fost proiectat cu lentile optice Leica Summilux cu o diafragmă actualizată ƒ/1.6 pe camera principală, combinat cu senzorul de imagine Light Fusion 900 și oferind o gamă dinamică de până la 13,5 EV. Mai mult, rezoluția camerei ultra-wide Leica de 14 mm a fost crescută la 50 MP, oferind în același timp apreciata lentilă telefoto flotantă Leica de 75 mm, cu o distanță minimă de focalizare de doar 10 cm.

În ceea ce privește display-ul, Xiaomi 14 are un ecran AMOLED CrystalRes de 6,36″ 1.5K (2670 x 1200). Densitatea pixelilor ecranului a fost îmbunătățită la 460 ppi, oferind mai multe detalii ca niciodată. Cu o luminozitate maximă remarcabilă de 3000 de nits, culorile sunt vibrante, iar imaginile rămân clare chiar și sub lumina directă a soarelui. În plus, rata sa de refresh variabilă, cuprinsă între 1 și 120 Hz, garantează o experiență de vizualizare fluidă și fără probleme în diverse activități, inclusiv navigare, citire și jocuri.

Hardware fără compromisuri pentru performanțe maxime

Seria Xiaomi 14 integrează procesoare de ultimă generație, îmbunătățiri semnificative în tehnologia de răcire și o autonomie extinsă a bateriei, culminând cu o experiență optimizată pentru utilizatori.

Atât Xiaomi 14, cât și Xiaomi 14 Ultra sunt propulsate de liderul Snapdragon®️ 8 Gen 3 Mobile Platform, ce oferă o creștere impresionantă, cu 32%, a performanței CPU și o scădere a consumului de energie cu 34%, precum și o creștere remarcabilă, cu 34%, a performanței GPU, precum și o scădere a consumului de energie cu 38%, față de generația anterioară. 1 Seria Xiaomi 14 este echipată cu Qualcomm FastConnect 7800, care aduce Wi-Fi 72 cu o capacitate impresionantă de 320 MHz. Xiaomi 14 Ultra merge mai departe cu High Band Simultaneous (HBS) Multi-Link, asigurând cea mai largă bandă și cea mai mică latență disponibile, revoluționând conectivitatea multi-dispozitiv de mare viteză.

Completate de sistemul de răcire Xiaomi IceLoop, ambele dispozitive oferă un nivel de performanță fără precedent în scenarii solicitante, cum ar fi înregistrarea video, fotografiile computationale, AI în timp real și jocuri intense. Xiaomi 14 Ultra merge mai departe cu noul sistem Xiaomi Dual-Channel IceLoop, care introduce un al doilea canal termic dedicat exclusiv modulului camerei, pentru o experiență foto-video mai lină.

În ceea ce privește bateria și încărcarea, atât Xiaomi 14, cât și Xiaomi 14 Ultra sunt echipate cu sistemul de gestionare a bateriei Xiaomi Surge, care garantează o performanță extinsă, pe parcursul zilei. Xiaomi 14 este alimentat de o baterie de 4610mAh, susținută de 90W HyperCharge și 50W wireless HyperCharge. Xiaomi 14 Ultra este alimentat de o baterie mai mare, de 5000mAh, cu 90W HyperCharge, împreună cu cea mai recentă tehnologie wireless HyperCharge de 80W. 3

Salt în viitorul ecosistemului inteligent, cu Xiaomi HyperOS

Seria Xiaomi 14 vine echipată cu sistemul de operare de ultimă generație Xiaomi HyperOS, ce reprezintă punctul culminant a șapte ani de dezvoltare dedicată de către Xiaomi. Acest sistem centrat pe utilizator este proiectat pentru ecosistemul inteligent „Human X Car X Home”, concentrându-se pe patru obiective majore: optimizarea continuă și extensă a sistemului software, conectivitate inteligentă între dispozitive, inteligență proactivă și securitate completă. Cu Xiaomi HyperOS, utilizatorii seriei Xiaomi 14 se pot bucura de o fluiditate sporită a sistemului, cu gestionare avansată a fișierelor și memoriei, o interfață de utilizator (UI) reînnoită, îmbogățită de subsistemul grafic, conectivitate perfectă între dispozitive și funcții complete de securitate și confidențialitate, pentru a asigura o experiență sigură și conectată.

O nouă integrare cu Google Photos va permite utilizatorilor să-și salveze în siguranță fotografiile și videoclipurile în Google Photos, din galeria Xiaomi. Utilizatorii vor putea, de asemenea, să vizualizeze, să editeze și să partajeze fără probleme conținutul salvat în Google Photos direct din galeria Xiaomi. Această funcționalitate va fi disponibilă pe dispozitivele Xiaomi la nivel global, în primăvara anului 2024.

Seria Xiaomi 14 adoptă din plin tehnologia de inteligență artificială (AI) de ultimă generație, posibilă datorită Xiaomi HyperOS, pentru a le oferi utilizatorilor o viață mai inteligentă. Modelele mari de AI sunt integrate în diverse aplicații de sistem, oferind funcții mai simplificate și mai inteligente. Subtitrările AI permit transcrierea în timp real a conținutului vorbit în timpul videoconferințelor. Căutarea de albume AI utilizează procesare a limbajului natural, permițând utilizatorilor să localizeze imagini specifice din colecțiile lor de fotografii prin descrierea a ceea ce caută. Portretele AI utilizează algoritmi avansați pentru a crea noi compoziții portret derivate din imagini preexistente. În plus, Expansiunea AI facilitează extinderi realiste ale conținutului de imagine existent, oferind noi posibilități creative.

Inteligența proactivă este atinsă prin Xiaomi HyperMind, permițând dispozitivelor să înțeleagă proactiv nevoile utilizatorului și să acționeze în consecință. Xiaomi HyperMind utilizează cele patru capacități de percepție ale dispozitivelor – mediul, vederea, sunetul și comportamentul, pentru a învăța preferințele utilizatorului și pentru a adapta automat dispozitivele la nevoile acestuia. De exemplu, dacă un utilizator aprinde în mod obișnuit lumina din living atunci când își descuie încuietoarea inteligentă a ușii, Xiaomi HyperMind va ilumina automat camera după ce învață acest model, cu acordul utilizatorului.

La sfârșitul lunii octombrie a anului trecut, Xiaomi a anunțat o actualizare extinsă a strategiei de grup, trecând de la „Smartphone x AIoT” la ecosistemul inteligent „Human X Car X Home”, automobilele devenind o nouă componentă crucială a obiectivului strategic al Xiaomi. Odată cu lansarea globală a seriei Xiaomi 14, a noilor dispozitive IoT și prezentarea lui Xiaomi SU7, toate conduse și conectate de Xiaomi HyperOS, Xiaomi își consolidează rolul de lider în inovația tehnologică. Progresele din acest portofoliu subliniază angajamentul ferm al Xiaomi față de inovație și o experiență excepțională pentru utilizator.

Xiaomi Pad 6S Pro 12.4: Idei mari pe un ecran și mai mare

Proiectat să răspundă celor mai intense nevoi de productivitate, Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 oferă un display excepțional și o experiență captivantă pentru utilizatori. Cu un ecran 3K de 12.4 inch la 144Hz și un aspect generos de 3:2, tableta îmbunătățește confortul pentru citit și consumul de multimedia, fiind ideală pentru muncă și relaxare. Capacitățile remarcabile ale display-ului sunt accentuate de o rezoluție de 3048 x 2032 și o densitate impresionantă de 294 pixeli pe inch (PPI), oferind o claritate fără precedent pentru sarcini care variază de la citirea celui mai fin text la editarea imaginilor la rezoluție înaltă sau la imersarea în cele mai noi jocuri. Echipat cu o baterie robustă de 10000mAh (typ), completată de tehnologia HyperCharge de 120W ultra-rapidă, utilizatorii se pot bucura de timpi de încărcare mai scurți și de o durată extinsă a bateriei.

Conceput cu platforma mobilă performantă Snapdragon® 8 Gen 2 de 4nm, Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 oferă viteze fulgerătoare și performanțe fluide. Combinat cu Xiaomi HyperOS, tableta introduce trei noi funcții revoluționare: Home Screen+, Colaborare multi-dispozitiv și Xiaomi Smart Hub, ducând interconectivitatea la noi niveluri. Home Screen+ permite utilizatorilor să interacționeze cu smartphone-urile lor direct de pe interfața tabletei – răspunzând la mesaje sau apeluri – fără a fi nevoie să le folosească direct. 11 Funcția foto din aplicația Cross-device Notes utilizează capabilitățile camerei smartphone-ului, permițându-vă să capturați și să încorporați imagini direct în conținutul notelor de pe tabletă, facilitând crearea fără efort a documentelor vizuale captivante. 11 Noul centru de control al dispozitivelor – Xiaomi Smart Hub – conectează simultan până la șapte dispozitive, inclusiv diverse produse Xiaomi AIoT, asigurându-vă că rețeaua de dispozitive este mereu la îndemână.12 Cu funcționalitatea NFC Tap to Share, Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 simplifică partajarea fișierelor printr-o atingere rapidă, oferind o experiență convenabilă pentru utilizatori. Pentru creatorii de conținut, modul Director din aplicația Camera transformă tableta într-un instrument profesional de monitorizare conectat la smartphone, pentru a captura cu ușurință momente de înaltă calitate.13

Ca accesorii care completează Xiaomi Pad 6S Pro 12.4, sunt listate Stiloul Xiaomi Focus și Tastatura Touchpad Xiaomi Pad 6S Pro – instrumente esențiale pentru transformarea dispozitivului într-o stație de lucru portabilă de ultimă generație. 14 Pentru prima dată, Tastatura Touchpad Xiaomi Pad 6S Pro integrează un touchpad, îmbunătățind capacitatea utilizatorului de a selecta fișiere și de a gestiona cu precizie sarcini complexe de editare video. Noul stilou Xiaomi Focus, cu 8192 de niveluri de sensibilitate la presiune și o rată de eșantionare de 240Hz, promite o experiență de scriere fără precedent. Răspunsul său este îmbunătățit printr-o o latență ultra-redusă de doar 5 ms, un progres notabil comparativ cu generația anterioară. 15 Echipat cu un buton multifuncțional Spotlight, Stiloul Xiaomi Focus extinde funcționalitatea dincolo de scriere, făcându-l indispensabil pentru capturi rapide de imagine și luarea de notițe, toate fără a întrerupe procesul creativ.

Prețuri și disponibilitate

Xiaomi 14 va fi disponibil pentru vânzare începând cu data de 28 februarie, pe canalele oficiale Xiaomi din România: Orange, Vodafone, Digi, Telekom, eMAG, Altex, Flanco și pe mi-home.ro

Xiaomi 14 va fi disponibil în România în trei variante de culoare: Negru, Alb și Jade Green, în varianta de stocare 12GB+512GB, la prețul recomandat de vânzare de 4999 lei. Pentru comenzile plasate în perioada 28 februarie – 12 martie, în rețeaua partenerilor autorizați, utilizatorii vor beneficia de oferta extra, 500 lei reducere doar în aceeași comandă cu noul Xiaomi 14.

Disponibilitatea și prețurile produselor Xiaomi 14 Ultra, Xiaomi 14 Ultra Photography Kit și Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 în România vor fi anunțate în curând.

Xiaomi 14 și Xiaomi 14 Ultra vor include patru generații de actualizări Android OS, precum și cinci ani de actualizări de securitate. Utilizatorii celor două terminale pot experimenta și stocarea cloud de 100GB Google One timp de șase luni și trei luni de YouTube Premium, cu acces fără reclame la YouTube și aplicația YouTube Music.10

Suplimentar, utilizatorii Xiaomi 14 Ultra și Xiaomi 14 vor primi o reparație gratuită în afara garanției, în primele 6 luni de la achiziționare.

Imaginile de produs sunt disponibile aici:

Xiaomi 14

Xiaomi 14 Ultra

Xiaomi Pad 6S Pro 12.4

Specificații rapide Xiaomi 14 și Xiaomi 14 Ultra

Xiaomi 14 Xiaomi 14 Ultra
Design · Dimensions: 152.8mm x 71.5mm x 8.2mm1

· Weight: 193g1

· Corning® Gorilla® Glass Victus® front

· 3D curved glass back

· IP684

· Colors: Black, White, and Jade Green5

· Dimensions: 161.4mm x 75.3mm x 9.2mm1

· Weight: 219.8g1

· Xiaomi Shield Glass Front

· Xiaomi nano-tech vegan leather back

· IP684

· Colors: Black, White5

Camera Rear Camera

· LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.6-2.2/14-75 ASPH.

· 23mm f/1.6 Leica main camera

o 50MP wide camera

o Light Fusion 900 image sensor

o 1/1.31″ sensor size

o 2.4μm 4-in-1 Super Pixel

o OIS, 7P lens

· 75mm f/2.0 Leica floating telephoto camera

o 50/32MP (total/effective) telephoto camera

o f/2.0, OIS

o Supports 10cm macro photography

· 14mm f/2.2 Leica ultra-wide camera

o 50MP ultra-wide camera

o f/2.2, 115° FOV

· Two photographic styles: Leica Authentic Look & Leica Vibrant Look

· Master-lens system: 35mm Documentary, 50mm Swirly bokeh, 75mm Portrait, and 90mm Soft focus

· Xiaomi ProFocus

· Portrait Night mode

· 8K video recording

· Create in Dolby Vision® up to 4K at 60fps

· Movie mode

· Ultra Night Video

Front Camera

· 32MP in-display selfie camera

o 0.7μm pixel size

o f/2.0, 5P lens, 89.6° FOV

o Dynamic Framing (0.8x, 1x)

o Night mode

o Portrait mode

o HDR

Rear Camera

· LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.63-2.5/12-120 ASPH.

· 23mm Leica 1-inch main camera

o f/1.63-f/4.0 stepless variable aperture

o 50MP wide camera

o LYT-900, 1″ sensor size

o 3.2μm 4-in-1 Super Pixel

o OIS, 8P lens

· 75mm Leica floating telephoto camera

o 50MP IMX858

f/1.8, OIS

o Supports 10cm macro photography

· 120mm Leica periscope camera

o 50MP IMX858

f/2.5, OIS

o Supports 30cm macro photography

· 12mm Leica ultra-wide camera

o 50MP IMX858

f/1.8, 122° FOV

o Supports 5cm macro photography

· Two Leica photographic styles: Leica Authentic Look, Leica Vibrant Look

· Master-lens system: 35mm Documentary, 50mm Swirly bokeh, 75mm Portrait, and 90mm Soft focus

· Six focal lengths: 12mm (ultra-wide), 23mm (wide), 75mm (telephoto), 120mm (periscope), extra 46mm and 240mm focal lengths through In-Sensor-Zoom.

· MasterCinema

· Movie mode

· 8K professional video recording at 30fps across all 4 lenses

· 10-bit LOG video recording, supports LUT import

· 16-bit Ultra RAW

Front Camera

· 32MP in-display selfie camera

f/2.0

o 1/3.14″ pixel size

o Dynamic Framing (0.8x, 1x)

o Night mode

o HDR

Display · 120Hz LTPO 6.36″ AMOLED display

o 20:9, 2670 x 1200, 460 ppi

o LTPO, AdaptiveSync Pro

o Dynamic 1-120Hz

o Up to 240Hz touch sampling rate6

o OLED materials type: Xiaomi-custom C8 display panel

o Brightness: HBM 1000 nits (typ), 3000 nits (peak)

o P3 color gamut

o TrueColor display

· Pro HDR display

· Dolby Vision®, HDR10+, HDR10, HLG

· Adaptive reading mode

· Sunlight mode

· TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified

· TÜV Rheinland Flicker Free Certified

· TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified

· 120Hz WQHD+ 6.73″ AMOLED display

o 20:9, 3200 x 1440, 522 ppi

o 1-120Hz LTPO: AdaptiveSync Pro,

o Up to 240Hz touch sampling rate6

o OLED materials type: Xiaomi-custom C8 display panel

o Brightness: HBM 1000 nits (typ), 3000 nits (peak)

o DCI-P3 color gamut

o 68 billion colors

· Pro HDR display

· Dolby Vision®, HDR10+, HDR10, HLG

· Adaptive reading mode

· Sunlight mode

· 1920Hz PWM dimming / DC dimming

· TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified

· TÜV Rheinland Flicker Free Certified

· TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified

Performance · Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform

o 4nm power-efficient manufacturing process

o Qualcomm® Adreno™ GPU

o Snapdragon™ X75 5G Modem-RF System

· LPDDR5X + UFS 4.0 Storage

o 12GB+256GB, 12GB+512GB

· Xiaomi HyperOS

· Xiaomi IceLoop system

· Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform

o 4nm power-efficient manufacturing process

o Qualcomm® Adreno™ GPU

o Snapdragon™ X75 5G Modem-RF System

· LPDDR5X + UFS 4.0 Storage

o 16GB+512GB

· Xiaomi HyperOS

· Xiaomi Dual-Channel IceLoop system

Battery & Charging · 4610mAh (typ) battery

· 90W HyperCharge

· 50W wireless HyperCharge3

· 5000mAh (typ) battery

· 90W HyperCharge

· 80W wireless HyperCharge3

Audio · Stereo speakers

· 4-MIC Array

· Dolby Atmos®

· Stereo speakers

· 4-MIC array

· Dolby Atmos®️

Connectivity · Dual SIM7

· Wi-Fi 7 capability, support DBS2

· Supports NFC8

· Bluetooth®️ 5.4

· 5G: Supports NSA + SA

· Bands:

o 5G: n1/2/3/5/7/8/20/25/28/38/40/41/48/66/75/77/78

o 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66

o 4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/48

o 3G: UMTS: B1/2/4/5/6/8/19

o 2G: GSM: B2/3/5/8

· Dual SIM7

· Wi-Fi 7 capability, support HBS2

· Supports NFC8

· Bluetooth®️ 5.4

· 5G: Supports NSA + SA

· Bands:

o 5G NR: n1/2/3/5/7/8/20/28/38/40/41/48/669/77/78/79

o 4G: LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/18/19/20/26/28/669

o 4G: LTE TDD: 38/40/41/42/48

o 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19

o 2G: GSM: 2/3/5/8

Specificații rapide Xiaomi Pad 6S Pro 12.4

Xiaomi Pad 6S Pro 12.4
Display · 12.4” 3K(3048 x 2032) display at 294 ppi

· 30/48/50/60/90/120/144Hz refresh rate16

· 68.7 billion colors

· Supports Dolby Vision®

· TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified

· TÜV Rheinland Flicker Free Certification

· TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified

· Corning® Gorilla® Glass 5

· Brightness: 700 nits (typ), HBM 900 nits

Performance · Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform

· Octa-core CPU, up to 3.19GHz computing

· 4nm process technology

· 10000mAh (typ) battery

· RAM+ROM: 8GB+256GB / 12GB+512GB

· 120W HyperCharge

Camera and Audio · 50MP rear camera

o f/1.8

o Supports 4K video recording at 60fps

· 32MP front camera

o f/2.2

o Supports 1080p video recording at 30fps

· Six speakers

· Four microphones for clear and precise voice pick-up

· Supports Dolby Atmos®, Hi-Res Audio and Hi-Res Audio Wireless

Software · Xiaomi HyperOS

· Home screen+11

· Cross-device collaboration11

· Tap to Share function

· Xiaomi Smart Hub12

Connectivity · USB 3.2 Gen 1

· Bluetooth®5.3

· Wi-Fi 717

Accessories · Xiaomi Focus Pen14

· Xiaomi Pad 6S Pro Touchpad Keyboard14

Design · Aluminum alloy unibody

· 590g18

· 278.7mm * 191.58mm * 6.26mm18

· Colors: Graphite Gray

  1. Datele testate de Laboratoarele Interne Xiaomi. Rezultatele reale pot varia.
  2. Conectivitatea Wi-Fi (inclusiv benzi de frecvență Wi-Fi, standarde Wi-Fi și alte caracteristici ratificate în specificațiile standardului IEEE 802.11) poate varia în funcție de disponibilitatea regională și asistența rețelei locale. Funcția poate fi adăugată prin OTA, când și unde este aplicabilă.
  3. Încărcătoarele wireless se vând separat.
  4. Dispozitivul a fost testat și certificat ca fiind rezistent la stropi, apă și praf în prezența unor condiții specifice de laborator cu clasa de protecție IP68 pe baza standardului IEC 60529:1989+A1:1999+A2:2013. Vă rugăm să rețineți că condițiile de testare pentru rezistența la apă includ: imersarea în apă dulce statică până la o adâncime de 1,5 metri, până la 30 de minute, cu o diferență de temperatură între apă și produs de maximum 5K. Astfel de caracteristici de rezistență la apă se referă doar la condiții specifice testate într-un mediu de laborator, care nu corespund condițiilor normale de utilizare de către consumatori. Prin urmare, protecția la praf și apă nu este asigurată dacă produsul este supus unor medii în afara condițiilor de testare. Vă recomandăm să nu îl testați personal. Nu este recomandat pentru utilizarea la plajă sau la piscină. Protecția la praf și apă se poate deteriora din cauza uzurii zilnice, a deteriorărilor fizice și/sau a demontării necesare pentru reparații. Evitați să încărcați produsul, să utilizați butoanele fizice sau să scoateți cartela SIM când produsul este expus la umiditate. Pentru alte instrucțiuni de siguranță, consultați cu atenție manualul de utilizare. Garanția nu acoperă daunele lichide cauzate în medii dincolo de condițiile de testare IP68.
  5. Culorile pot varia în funcție de regiune.
  6. Rata de eșantionare tactilă poate varia în funcție de conținutul de pe ecran.
  7. Dual SIM poate varia în funcție de disponibilitatea regională.
  8. Disponibilitatea NFC poate varia între piețe.
  9. B66/N66 NarrowBand, UL: 1710-1780, DL: 2110-2180.
  10. Această ofertă este disponibilă exclusiv utilizatorilor noi și este supusă termeniilor și condițiilor aplicabile. Aveți flexibilitatea de a anula oricând.
  11. Dispozitivele trebuie să fie conectate la același cont Xiaomi. Atât tableta, cât și telefonul trebuie să aibă WLAN și Bluetooth activate. Funcția trebuie să fie deschisă atât pe tabletă, cât și pe telefon în prealabil.
  12. Telefoanele mobile și tabletele au WLAN și Bluetooth activate. Telefoanele mobile, tabletele, ceasurile și brățările sunt conectate la același cont Xiaomi. Televizorul și telefonul mobil sau tableta se află pe aceeași rețea locală.
  13. Dispozitivele trebuie să fie conectate la aceeași rețea.
  14. Stiloul Xiaomi Focus și Tastatura Touchpad Xiaomi Pad 6S Pro se vând separat. Disponibilitatea poate diferi în funcție de regiuni.
  15. Stiloul inteligent Xiaomi (a 2-a generație) 12ms
  16. Rata de refresh va fi ajustată automat la 30/48/50/60/90/120/144Hz pe Xiaomi Pad 6S Pro 12.4, în funcție de situația reală. Utilizatorii pot seta, de asemenea, manual rata de refresh la 60/90/144Hz.
  17. Conectivitatea Wi-Fi (inclusiv benzi de frecvență Wi-Fi, standarde Wi-Fi și alte caracteristici ratificate în specificațiile standardului IEEE 802.11) poate varia în funcție de disponibilitatea regională și asistența rețelei locale. Funcția poate fi adăugată prin OTA, când și unde este aplicabilă.
  18. Datele obținute de la Laboratoarele Interne Xiaomi. Rezultatele reale pot varia.

Despre Xiaomi Corporation

Xiaomi Corporation a fost înființată în aprilie 2010 și listată în componenta Main Board a Bursei de Valori din Hong Kong la 9 iulie 2018 (1810.HK). Xiaomi este o companie de electronice de larg consum și producție inteligentă, cu smartphone-uri și hardware inteligent conectate printr-o platformă IoT.

Îmbrățișând viziunea noastră de „Make friends with users and be the coolest company in the users’ hearts”, Xiaomi urmărește continuu inovații, experiența de înaltă calitate a utilizatorului și eficiența operațională. Compania construiește fără încetare produse uimitoare cu prețuri oneste, pentru a permite tuturor să se bucure de o viață mai bună, prin intermediul tehnologiei inovatoare.

Xiaomi este una dintre cele mai importante companii de smartphone-uri din lume În septembrie 2023, MAU al MIUI a atins aproximativ 623 milioane la nivel global. 699 milioane de dispozitive inteligente conectate la platforma sa (excluzând smartphone-urile, laptopurile și tabletele) la 30 septembrie 2023. Produsele Xiaomi sunt prezente în peste 100 de țări și regiuni din întreaga lume. În septembrie 2023, compania a ajuns pe lista Fortune Global 500 pentru a cincea oară, ocupând locul 360.

Xiaomi face parte din indicele Hang Seng, indicele Hang Seng China Enterprises, indicele Hang Seng TECH și indicele Hang Seng China 50.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

Mentenanța predictivă a utilajelor: cum treci de la reparații de urgență la opriri planificate

Publicat

pe

De

Mentenanța predictivă a utilajelor: cum treci de la reparații de urgență la opriri planificate

Cât costă, de fapt, o oră de oprire neplanificată

Prima eroare de calcul pe care o fac mulți responsabili de producție este să confunde costul unei avarii cu prețul piesei de schimb. Un rulment de 400-900 de lei la un ventilator de exhaustare pare o cheltuială neglijabilă, până când aduni orele în care linia a stat, salariile plătite celor opt oameni care au așteptat, comanda livrată cu întârziere și penalitatea contractuală aferentă. Pe o linie de ambalare din industria alimentară cu o cifră de afaceri de 40 de milioane de lei pe an și o marjă brută de 15-20%, o oră de oprire neplanificată înseamnă între 1.500 și 4.000 de lei pierdere efectivă, la care se adaugă rebuturile generate la repornire, materialul din zona de tranziție și, în cazul proceselor termice, energia consumată pentru readucerea instalației în regim.

Exercițiul care schimbă perspectiva durează trei luni și nu costă nimic: se notează, pentru fiecare oprire mai lungă de zece minute, utilajul, ora, durata, cauza aparentă și persoana care a intervenit. Un simplu tabel, completat disciplinat, produce după un trimestru o distribuție Pareto care aproape întotdeauna arată același lucru — între 60% și 80% din timpul de nefuncționare provine de la două sau trei echipamente, iar cauzele se repetă. În majoritatea halelor mici și mijlocii, campionii la opriri nu sunt utilajele scumpe și complexe, ci compresorul, sistemul de transport cu bandă și echipamentele auxiliare pe care nimeni nu le trece în planul de mentenanță pentru că „merg oricum”.

Reactiv, preventiv, predictiv: unde se află de fapt fabrica ta

Mentenanța reactivă înseamnă că repari ce s-a stricat. Este singura strategie rațională pentru echipamente redundante, ieftine și fără impact asupra siguranței — o lampă de iluminat industrial, un ventilator de birou tehnic, o pompă de rezervă dublată. Problema apare când reactivul devine implicit pentru tot, inclusiv pentru utilajele care blochează întreaga linie. Mentenanța preventivă merge la extrema opusă: intervenții la intervale fixe, indiferent de starea reală. Este simplu de administrat și obligatoriu în anumite cazuri reglementate, dar generează o risipă documentată — se schimbă ulei încă bun, se înlocuiesc curele cu jumătate din viață consumată, iar fiecare demontare introduce riscul propriu de montaj greșit, care în statisticile de fiabilitate explică o parte deloc mică din defectele „premature”.

Predictivul înseamnă să intervii când datele arată o degradare, nu când o spune calendarul. Nu se aplică peste tot și nu se aplică deodată: se începe cu utilajele critice identificate în analiza Pareto, se aleg unul sau două parametri măsurabili și se construiește o bază de comparație. Logica de selecție este identică celei folosite când se decide introducerea automatizării pe anumite posturi — la fel ca în analizele despre roboți industriali colaborativi și locurile din fabrică unde aceștia au cu adevărat sens, criteriul decisiv nu este tehnologia disponibilă, ci raportul dintre costul implementării și pierderea reală pe care o elimină. Un senzor de vibrații montat pe un motor care oprește linia se amortizează în luni; același senzor pe un agitator de rezervă este un obiect decorativ scump.

Metodele de diagnoză care se amortizează cel mai repede

Analiza de vibrații rămâne instrumentul cu cel mai bun raport rezultat/efort pentru echipamentele rotative. Un aparat portabil de măsurare a vitezei de vibrație costă astăzi între 2.000 și 8.000 de lei, iar interpretarea de bază se învață într-un curs de câteva zile. Referința practică este ISO 10816: pentru mașini din clasa a doua, montate rigid, valorile RMS peste 4,5 mm/s indică o stare care necesită planificarea intervenției, iar peste 7,1 mm/s se intră în zona de risc. Mai important decât pragul absolut este trendul — o creștere de la 1,8 la 3,2 mm/s în șase săptămâni spune mai mult decât o valoare izolată. Aproximativ jumătate din defectele de rulmenți provin din nealiniere și dezechilibru, adică din cauze care se corectează în două ore cu un kit de aliniere cu laser, nu din uzura naturală a piesei.

Termografia în infraroșu rezolvă cealaltă mare categorie de avarii: conexiunile electrice. O cameră termică decentă pornește de la 4.000-6.000 de lei, iar o inspecție trimestrială a tablourilor de forță identifică punctele calde înainte să devină incendiu. Regula empirică folosită de electricieni spune că o diferență de 10-15 °C între faze pe același circuit, la sarcină comparabilă, semnalează o conexiune slăbită sau o siguranță în curs de degradare. Analiza uleiului, cu prelevare la fiecare 1.500-2.000 de ore la reductoare și sisteme hidraulice, completează tabloul prin detectarea particulelor metalice și a contaminării cu apă. Principiul nu depinde de dimensiunea echipamentului: un compresor fără ulei și un autoclav dintr-un cabinet medical urmează exact aceeași disciplină de verificare a filtrelor, garniturilor și ciclurilor de lucru, subiect tratat recurent de publicații de specialitate precum Jurnalul Dentar, iar diferența față de o hală industrială stă doar în scara costurilor, nu în metodă.

Indicatorii fără de care nu poți justifica un buget

Nicio investiție în mentenanță nu trece de directorul financiar fără cifre comparabile înainte și după. Trei indicatori sunt suficienți pentru început. MTBF, timpul mediu între defectări, se calculează împărțind orele de funcționare la numărul de opriri din perioadă — dacă un utilaj a mers 1.800 de ore și s-a oprit de 12 ori, MTBF-ul este de 150 de ore. MTTR, timpul mediu de reparație, arată cât de bine ești organizat: dacă media este de patru ore și trei dintre ele se duc pe căutarea piesei, problema nu e tehnică, ci logistică. OEE, eficiența generală a echipamentului, înmulțește disponibilitatea, performanța și rata de calitate; valoarea de referință internațională este 85%, însă majoritatea halelor din România măsurate pentru prima dată se situează între 45% și 60%, ceea ce înseamnă un potențial de creștere a producției fără niciun leu investit în capacitate nouă.

Aceleași măsurători scot la iveală și consumurile ascunse. Un motor de 22 kW care funcționează 6.000 de ore pe an la un tarif de 0,80 lei/kWh costă peste 100.000 de lei anual doar în energie, iar o curea slăbită, un rulment uzat sau un rotor murdar adaugă cu ușurință 3-5% la această factură. Legătura dintre starea mecanică a utilajelor și costul energetic — un subiect urmărit constant de publicații ca Kilowattul — este argumentul cel mai convingător în fața conducerii, pentru că transformă mentenanța dintr-un centru de cost într-o pârghie de economie măsurabilă lunar pe factură.

Stocul de piese critice și relația cu furnizorii

Cea mai frecventă cauză a unui MTTR umflat nu este complexitatea reparației, ci absența piesei. Regula practică folosită în industrie este ca valoarea stocului de piese de schimb să reprezinte între 1,5% și 3% din valoarea de înlocuire a parcului de utilaje, iar selecția să se facă după trei criterii: termenul de livrare, impactul opririi și probabilitatea de defectare. O garnitură cu livrare în două zile nu are ce căuta pe raft; un servomotor cu 14 săptămâni termen de livrare de la producător, montat pe utilajul care face 70% din cifra de afaceri, trebuie să existe fizic în magazie, indiferent cât costă imobilizarea.

  • Piese cu livrare peste patru săptămâni și impact direct asupra liniei principale — stoc permanent, verificat semestrial.
  • Consumabile cu rotație rapidă (filtre, curele, garnituri, ulei) — stoc calculat pentru două cicluri de mentenanță.
  • Subansamble scumpe și rar defectate — contract de disponibilitate cu furnizorul sau stoc partajat cu o altă unitate din grup.
  • Piese uzuale de comerț (rulmenți standard, siguranțe, contactoare) — acord-cadru cu doi distribuitori, nu unul singur.

Contractul cu furnizorul contează mai mult decât prețul unitar. O clauză de livrare în 24 de ore pentru poziții nominalizate, chiar cu un adaos de 10-15%, este mai ieftină decât o zi de oprire. Merită negociată și obligația furnizorului de utilaj de a livra manualul complet de service, schemele electrice actualizate și lista pieselor de uzură cu coduri de producător, nu doar cu coduri proprii — o practică prin care mulți integratori blochează accesul la piese echivalente de pe piață.

Oamenii și documentația fac diferența dintre plan și hârtie

Un program de mentenanță predictivă cade aproape întotdeauna din același motiv: măsurătorile se fac, dar nu le citește nimeni, sau le citește o singură persoană care într-o zi pleacă. Antidotul este banal și eficient — fișă de utilaj cu istoricul complet al intervențiilor, checklist de 10-15 minute la începutul fiecărui schimb, executat de operator, nu de mecanic, și o ședință scurtă săptămânală în care se discută abaterile. Digitalizarea ajută, dar nu este obligatorie de la început; multe fabrici funcționează foarte bine un an cu un fișier partajat, apoi migrează pe un sistem CMMS când volumul de date o cere.

Rămâne componenta umană, cea mai greu de bugetat. Un tehnician de mentenanță format intern, care cunoaște particularitățile fiecărei mașini, valorează mai mult decât orice senzor, iar retenția lui este o problemă reală într-o piață în care specialiștii buni pleacă rapid. La închiderea anului, când se face bilanțul orelor de intervenție și al opririlor evitate, un gest de recunoaștere pentru echipa tehnică — de la o primă calculată pe indicatori până la idei de cadouri de Revelion gândite ca gesturi memorabile — costă infim comparativ cu recrutarea și instruirea unui înlocuitor, proces care durează între șase și douăsprezece luni până la autonomie completă.

Un plan realist pentru o hală mijlocie arată astfel: trei luni de colectare a datelor de oprire, o lună pentru clasificarea utilajelor după criticitate, achiziția unui aparat de vibrații și a unei camere termice, formarea a doi oameni și demararea măsurătorilor lunare pe cele cinci-șase echipamente critice. Investiția totală se încadrează, de regulă, între 25.000 și 60.000 de lei, iar recuperarea vine din primele două-trei avarii majore evitate. Diferența față de situația de dinainte nu este că utilajele nu se mai defectează, ci că defecțiunile se produc în intervalul ales de tine, cu piesa pe masă și cu omul potrivit lângă mașină.

Citeste in continuare

Uncategorized

Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România

Publicat

pe

De

București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas în evoluția companiei și lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul Provident, adresat clienților care preferă o experiență complet digitală.

Cu o limită reutilizabilă de până la 10.000 de lei, ProviCard poate fi accesat printr-un proces 100% online și administrat direct din aplicația ProviGo. Cardul oferă o perioadă de grație de până la 30 de zile, retrageri de numerar de la orice bancomat, curs valutar fără costuri suplimentare și rambursare flexibilă.

„ProviCard marchează o nouă etapă în evoluția portofoliului nostru. În ultimii ani, am extins constant modalitățile prin care clienții pot accesa produsele Provident, prin dezvoltarea parteneriatelor și lansarea ProviOnline, produsul nostru 100% digital. Acum, adăugăm pentru prima dată în portofoliul nostru un card de credit și continuăm să construim opțiuni pentru nevoi și comportamente financiare diferite. După 20 de ani, provocarea noastră nu este doar să rămânem relevanți pentru clienții care ne cunosc deja, ci să construim Provident și pentru următoarea generație de clienți”, spune Florin Bâlcan, Director General Provident Financial România.

ProviCard este adaptat pentru piața din România pornind de la experiența Poloniei, unde peste 230.000 de clienți folosesc deja acest card.

20 de ani de Provident în România

În două decenii, peste 1,4 milioane de români au fost clienți Provident, iar compania a acordat finanțări în valoare totală de peste 2 miliarde de euro. Astăzi, Provident deservește aproape 200.000 de clienți activi, iar aproape jumătate dintre aceștia locuiesc în mediul rural.

Profilul clientului s-a schimbat, însă, odată cu piața. Alături de clienții care aleg serviciul opțional la domiciliu, Provident deservește astăzi, prin ProviOnline și parteneriatele dezvoltate în ultimii ani, și o categorie de clienți cu un profil preponderent digital. Aceștia au o vârstă medie de 37 de ani și un venit mediu lunar de aproximativ 4.000 de lei.

ProviCard continuă această evoluție și aduce Provident mai aproape de noi categorii de clienți, care caută flexibilitate și o experiență digitală.

Citeste in continuare

Uncategorized

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Publicat

pe

De

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în valoare de 599 lei pentru cuplurile participante

Elite Bride Fest – Ediția a II-a va avea loc în perioada 20–22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București. Timp de trei zile, viitorii miri vor putea descoperi într-un singur loc furnizori, servicii, inspirație și oferte speciale pentru organizarea nunții.

Biletele pornesc de la numai 5 lei, iar cuplurile participante primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei.

Organizarea unei nunți înseamnă numeroase alegeri importante: de la locație, rochia de mireasă și costumul de mire, până la verighete, servicii foto-video, muzică, decor, invitații, entertainment sau luna de miere.

Elite Bride Fest – Târg de Nunți București aduce toate aceste servicii mai aproape de viitorii miri și le oferă posibilitatea de a găsi, într-un singur weekend și într-un singur loc, soluții pentru aproape toate etapele organizării nunții.

Vizitatorii vor putea descoperi rochii de mireasă, costume de mire, verighete și bijuterii, servicii foto-video, decor și aranjamente florale, invitații și soluții digitale pentru nuntă, DJ și entertainment, candy bar, cabine foto și platforme 360, locații pentru evenimente, servicii de beauty, oferte pentru luna de miere și multe alte produse și servicii dedicate nunții.

Un singur loc, numeroase opțiuni pentru organizarea nunții

Unul dintre marile avantaje ale participării la un târg de nunți este posibilitatea de a compara într-un timp scurt mai multe variante.

La Elite Bride Fest, viitorii miri pot discuta direct cu furnizorii, pot vedea și testa produse și servicii, pot solicita informații personalizate, pot compara pachete și prețuri și pot găsi soluțiile potrivite pentru stilul și bugetul propriei nunți.

În plus, expozanții vor pregăti oferte, reduceri, bonusuri și pachete speciale disponibile pe perioada târgului, oferind viitorilor miri oportunitatea de a lua decizii importante pentru nuntă în condiții avantajoase.

Bilete de la 5 lei și cadou garantat de 599 lei

Pentru Ediția a II-a, Elite Bride Fest pregătește și o campanie specială pentru vizitatori: bilete de la 5 lei și cadou garantat în valoare de 599 lei.

Cuplurile care achiziționează un bilet valid, participă la Elite Bride Fest și vizitează zona promoțională dedicată din cadrul târgului primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei, indiferent de tipul biletului achiziționat.

Prețurile biletelor sunt:

  • Vineri – bilet 5 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Sâmbătă – bilet 20 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Duminică – bilet 15 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Abonament 3 zile – 30 lei → cadou în valoare de 599 lei

Astfel, chiar și cu un bilet de numai 5 lei, cuplurile participante primesc cadoul garantat în valoare de 599 lei. Cadoul nu poate fi preschimbat în bani.

Programul Elite Bride Fest – Ediția a II-a

  • Vineri, 20 noiembrie 2026: 12:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
  • Sâmbătă, 21 noiembrie 2026: 10:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
  • Duminică, 22 noiembrie 2026: 10:00–18:30 (ultima intrare: 18:00)

Evenimentul se desfășoară într-un spațiu expozițional de peste 1.000 mp, cu numeroase locuri de parcare în imediata apropiere a intrării și acces facil atât pentru vizitatori, cât și pentru expozanți.

Bilete și informații

Biletele pentru Elite Bride Fest – Ediția a II-a sunt disponibile online prin:

Mai multe informații despre eveniment, expozanți, program și bilete sunt disponibile pe site-ul oficial: www.elitebridefest.ro

Contact organizator: 0773 931 594
Partener media: Zile și Nopți
DJ oficial Elite Bride Fest: Fish Music Events

Eveniment Facebook: facebook.com/share/18WEs5R4qN
Facebook: facebook.com/elitebridefest
Instagram: instagram.com/elitebridefest
TikTok: tiktok.com/@elitebridefest

Citeste in continuare

Parteneri

Știri din București

Mentenanța predictivă a utilajelor: cum treci de la reparații de urgență la opriri planificate Mentenanța predictivă a utilajelor: cum treci de la reparații de urgență la opriri planificate
Uncategorized8 ore inainte

Mentenanța predictivă a utilajelor: cum treci de la reparații de urgență la opriri planificate

Cât costă, de fapt, o oră de oprire neplanificată Prima eroare de calcul pe care o fac mulți responsabili de...

Uncategorizedo zi inainte

Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România

București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas...

o zi inainte

Sound of Fantasy, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrare liberă la concertele cu 300 de artiști

„Sound of Fantasy” are loc în 4 și 5 septembrie, de la ora 21:00, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrarea...

Uncategorizedo zi inainte

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în...

Uncategorized2 zile inainte

Sound District Floreasca debutează vineri, 11 septembrie, cu Teatrul de Operetă „Ion Dacian” și Robin and the Backstabbers

București, 02.09.2026 – Sound District Floreasca anunță programul primei ediții a festivalului, care debutează vineri, 11 septembrie, de la ora 19:00,...

Social2 zile inainte

ANOFM: Peste 20.000 de români din diaspora, informați despre serviciile oferite pentru revenirea pe piața locală a muncii

Peste 20.000 de români din străinătate au fost informați, la ediția din acest an a Zilelor Diasporei, cu privire la...

Uncategorized2 zile inainte

Dyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene

Dotată cu cameră, care identifică spațiile dintre dinți, curăță cu jet de apă, folosește tehnologia de curățare interdentară cu lichid,...

2 zile inainte

Canale online și Decizia CNA nr. 116/2026: criteriile pentru obligația de notificare

Un canal poate avea obligația de notificare numai dacă îndeplinește cumulativ criteriile și condițiile stabilite prin Decizia CNA nr. 116/2026....

Agenda socială și energia personală: cum îți aperi weekendurile într-un an plin de evenimente Agenda socială și energia personală: cum îți aperi weekendurile într-un an plin de evenimente
Uncategorized3 zile inainte

Agenda socială și energia personală: cum îți aperi weekendurile într-un an plin de evenimente

Un an obișnuit dintr-o viață de adult din România înseamnă, statistic vorbind, între 12 și 20 de evenimente sociale la...

Administrație locală3 zile inainte

Hanul Vatra din Costești – locul în care ospitalitatea românească nu este doar o promisiune

O experiență autentică în Oltenia de sub Munte, între patrimoniu, natură și oameni care știu să-și primească oaspeții În perioada...

3 zile inainte

Uniunea Societăților de Expediții din România solicită intervenția urgentă a autorităților române și europene pentru evitarea blocării frontierelor UE – Balcanii de Vest din 14 septembrie 2026

Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) solicită autorităților române și instituțiilor europene să se implice de urgență în identificarea...

3 zile inainte

FPIOR: HoReCa a pierdut 25.000 de angajați în doi ani. Federația propune Guvernului 10 măsuri pentru perioada 2026-2029

Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR) susține că industria HoReCa are cu aproximativ 25.000 de angajați mai puțin...

Afaceri4 zile inainte

Cand ai nevoie de un expert contabil Bucuresti

Intr-un mediu de afaceri in continua schimbare, contabilitatea nu mai inseamna doar inregistrarea facturilor si pregatirea declaratiilor fiscale. Pentru antreprenorii,...

4 zile inainte

O nouă serie de cursuri pentru obținerea Diplomei FIATA în Expediții de Mărfuri începe pe 21 septembrie 2026

Într-un domeniu în care activitatea unui expeditor presupune astăzi mult mai mult decât organizarea unui transport din punctul A în...

Textilele de pat din spitale și clinici: spălare la 90°C, rezistență la dezinfectanți și cod de culori pe secții Textilele de pat din spitale și clinici: spălare la 90°C, rezistență la dezinfectanți și cod de culori pe secții
Afaceri4 zile inainte

Textilele de pat din spitale și clinici: spălare la 90°C, rezistență la dezinfectanți și cod de culori pe secții

Într-un salon de spital, cearșaful nu este un element de decor, ci un consumabil aflat sub un regim de exploatare...

autospeciala inceniu - masina de pompieri de inchiriat Bucuresti autospeciala inceniu - masina de pompieri de inchiriat Bucuresti
Afaceri4 zile inainte

Ai nevoie de o autospecială de pompieri în București? Cum o poți avea fără să blochezi capital

De la festivaluri și filmări, până la șantiere și platforme industriale, tot mai multe companii din București și Ilfov au...

Știrea Zilei