Afaceri
Schimbare MAJORĂ în turism după insolvențele recente | Capitala24

În mod clar, anul acesta se va dovedi un an al schimbărilor şi când vine vorba de garantarea pachetelelor turistice. ”2018 este anul garantării pachetelelor turistice, prin urmare un an al evoluţiei. Astfel, în contextul în care România are obligaţia de a transpune Directiva Europeană 2032/2015 privind garantarea pachetelor turistice, văd schimbări importante în industrie. Piaţa de turism va deveni mai stabilă şi mai credibilă, ceea ce se traduce în creşterea siguranţei vacanţelor românilor şi a încrederii turiştilor în compania de travel”, a declarat pentru Capital Javier Garcia del Valle, CEO Happy Tour Group.
Potrivit acestuia, după insolvenţele recente, una dintre cele mai importante schimbări din turism, care va începe să apară anul acesta, va fi educarea pieţei. Adică turiştii români vor începe să analizeze mai bine compania de la care vor să cumpere vacanţe, se vor îndrepta cu precădere către branduri de încredere, vor alege să achite puţin mai mult pe un pachet turistic, evitând astfel agenţiile mici şi necunoscute.
”Faţă de acum cinci ani, turiştii români sunt mult mai educaţi şi informaţi. Știu foarte clar ce îşi doresc de la o vacanţă şi, implicit, de la consultanţii în turism. În multe cazuri, ei vin în agenţie foarte bine documentaţi şi cer exemple de pachete turistice pentru o destinaţie anume, cu servicii specifice incluse. În plus, dacă în trecut românii călătoreau în special după ce îşi cumpărau o casă sau maşină sau erau foarte stabili din punct de vedere financiar, acum tinerii până în 30 de ani îşi cheltuiesc mare parte din venituri pe călătorii”, a adăugat Javier Garcia del Valle.
Altfel, acesta nu crede că, într-un viitor apropiat, vor apărea noi jucători ci, mai degrabă, se vor schimba unii dintre cei actuali, în sensul că va apărea cineva care să preia afacerea existentă sau să consolideze jucătorii existenţi. ”Jucătorii din turism, cu excepţia a cinci sau şase, sunt foarte mici, fiind necesară o consolidare a business-ului pentru a deveni jucător real care ar putea concura nu numai la nivel naţional, dar şi la nivel regional şi internaţional”, a explicat el.
Referindu-se la mediul politic, Javier Garcia del Valle crede că este un mediu uşor provocator, şi, cu atât mai mult, dorinţa jucătorilor din industria de turism este ca political să lucreze întotdeauna cu mediul de afaceri.
”Un domeniu ca turismul, chiar dacă este frumos, nu este atât de uşor de gestionat şi sunt necesare noi investiţii, noi idei şi decizii în industrie. Iar cele mai bune decizii pot fi luate dacă mediul politic colaborează şi consultă periodic mediul de afaceri, care are nevoie atât de sprijin fiscal, cât şi de o înţelegere mai aprofundată din partea conducătorilor”, a mai spus CEO-ul Happy Tour.
Afaceri
Chocolate Saga începe pe 13 martie: ediția a IX-a aduce trei sărbători într-un singur festival al gustului
Fructe exotice, figurine de Paști, ateliere și demonstrații cu ciocolată se vor găsi timp de 3 zile la Biblioteca Națională din București.
- Se lansează colecțiile de Paști
- Se lansează pralina lui Eminescu – infuzată cu flori de tei
- România pe harta internațională a ciocolatei
- Brandul de lux Valhrona intră pe piața din România

Expoziția internațională Chocolate Saga revine la Biblioteca Națională a României din București în perioada 13–15 martie, cu o ediție specială care reunește, sub aceeași cupolă, trei dintre cele mai iubite momente ale sezonului: Mărțișorul, Ziua Femeii și Paștele.

Ajuns la ediția a IX-a, evenimentul continuă să consolideze poziția României pe harta europeană a ciocolatei artizanale, propunând publicului arome noi, combinații în tendințe, dar și surprize vizuale spectaculoase în zona de sculpturi și figurine din ciocolată.

Piața de ciocolată își revendică spațiul
Datele din industrie arată că piața de ciocolată artizanală a înregistrat creșteri anuale de aproximativ 10% anual in ultimii 5 ani, susținute de interesul tot mai mare al consumatorilor pentru produse premium, trasabile și realizate în loturi mici.

Tendința se reflectă direct în structura târgului, care evoluează de la o zonă predominant de descoperire către una de consolidare și extindere a brandurilor locale.

Comunitatea Chocolate Saga crește de la ediție la ediție
Unul dintre cele mai clare semnale ale evoluției sectorului vine chiar din partea expozanților. Aproximativ 80% dintre participanți au solicitat spații expoziționale mai mari și facilități extinse, indicator care confirmă procesul de maturizare accelerată a pieței românești de ciocolată artizanală.

„De nouă ediții construim, pas cu pas, o comunitate solidă de ciocolatieri pasionați, curajoși și extrem de creativi. Parcursul Chocolate Saga ne arată clar că această industrie se maturizează frumos în România. Dacă până acum expozanții și publicul ne-au surprins de fiecare dată prin inovație și energie, sunt convinsă că nici această ediție nu va face excepție.” ( Adina Istrate, organizator Chocolate Saga)

Ateliere și demonstrații timp de 3 zile
Pe parcursul celor trei zile de târg, vizitatorii vor putea participa la o serie de ateliere și demonstrații dedicate universului ciocolatei, concepute atât pentru copii, cât și pentru publicul larg. Cei mici vor avea ocazia să descopere creativitatea prin pictură pe figurine din ciocolată, modelaj de figurine din ciocolată, ateliere cu nisip colorat sau modelaj din pastă de zahăr, în timp ce adulții pot participa la ateliere creative, precum realizarea de bijuterii cu tematică de ciocolată. Programul include și demonstrații zilnice despre procesul de realizare a ciocolatei, precum și sesiuni speciale de decorare a ouălor de Paști din ciocolată.

Un moment de referință al ediției îl reprezintă atelierul de degustare susținut de Martin Christy, expert internațional în degustarea de ciocolată, care va ghida participanții prin tehnici profesionale de analiză a aromelor și texturilor.

„Pralina femeii” și ciocolata lui Eminescu
Printre creațiile speciale pregătite pentru această ediție se regăsesc și câteva praline concepute în jurul unor simboluri puternice. „Pralina femeii”, creată de Poem Chocolat special pentru perioada de 8 martie, aduce o combinație rafinată de grapefruit, ghimbir și ciocolată albă, într-o formă de inimă roz. Tot în zona inspirațiilor simbolice se află și ciocolata cu flori de tei realizată de Synful, concepută ca un omagiu aromatic dedicat lui Mihai Eminescu. Alături de acestea, publicul va putea descoperi o varietate de arome inedite: praline florale de primăvară, combinații îndrăznețe cu piper sau ardei iute, praline cu infuzii de ceai, dar și reinterpretări creative ale ingredientelor clasice, menite să surprindă prin contrastele dintre dulce, picant și citric.
Infuzii îndrăznețe: ciocolata întâlnește berea, vinul și șampania
Un capitol aparte al târgului este dedicat combinațiilor surprinzătoare dintre ciocolată și băuturi alcoolice, explorate de artizani prin ingrediente și tehnici inovatoare. Vizitatorii vor putea descoperi praline cu jeleu de bere și ciocolată infuzată cu hamei, care valorifică aromele maltate și notele ușor amare ale berii artizanale. Aura Tobescu aduce “Wine Praline”, o pralină cu inducție puternică de vin roșu.
O prezență inedită în cadrul târgului este Chocolate in a Bottle, un vin spumant realizat din struguri Chardonnay proveniți din podgorii aflate în apropiere de Perpignan (Franța), produs prin metoda tradițională și combinat cu extracte din ciocolată belgiană premium. Produsul a fost distins cu mai multe premii internaționale, printre care Belgium Broadway Innovation Award – People’s Choice (2018) și The Fizz Festival UK – People’s Choice Award (2018).

Chocolate Saga rămâne cel mai amplu eveniment din România dedicat exclusiv universului ciocolatei, reunind producători artizanali, branduri premium și concepte inovatoare într-un format care pune accent atât pe experiență, cât și pe educarea gustului.

Chocolate Saga va avea loc în perioada 13-15 martie la Biblioteca Națională din București. Prețul biletului este de 20 de lei vineri si 25 de lei in weekend și poate fi achiziționat de pe platforma Entertix. Copiii sub 10 ani au intrarea gratuită.
















Afaceri
Martie, luna în care se montează solariile: ce trebuie să știe fermierii înainte de sezon
Primăvara este momentul în care mulți agricultori încep pregătirile pentru noul sezon de producție. Pentru cei care cultivă legume sau plante timpurii, luna martie este perioada ideală pentru montarea solariilor. O decizie corectă în această etapă poate influența semnificativ producția din lunile următoare.
Tot mai mulți fermieri din România aleg să investească în solarii pentru a avea control asupra culturilor, pentru a obține producții mai timpurii și pentru a reduce dependența de condițiile meteo.
Când este momentul optim pentru montarea solarului
În general, perioada februarie – martie este considerată optimă pentru instalarea unui solar. În acest interval, temperaturile încep să crească, iar montajul poate fi realizat fără dificultăți cauzate de îngheț sau precipitații abundente.
Montarea din timp a structurii oferă agricultorilor câteva avantaje importante:
- pregătirea solului și a sistemelor de irigații înainte de plantare
- posibilitatea de a începe mai devreme cultura de răsaduri
- protejarea plantelor sensibile de variațiile de temperatură
De asemenea, montajul realizat în martie permite fermierilor să intre în sezonul de producție fără presiunea timpului.
Greșeli frecvente la alegerea unui solar
Mulți agricultori aleg solarul doar în funcție de preț, însă aceasta poate fi o greșeală costisitoare pe termen lung.
Printre cele mai frecvente probleme se numără:
- alegerea unor structuri metalice prea subțiri
- lipsa rigidizărilor sau a contravântuirilor
- folie de slabă calitate, care se degradează rapid
- lipsa unui sistem eficient de aerisire
Aceste aspecte pot duce la deteriorarea rapidă a solarului sau la probleme în dezvoltarea culturilor.
Diferența dintre structuri ușoare și solarii profesionale
Un solar de calitate se recunoaște în primul rând după structura metalică.
Structurile profesionale sunt realizate din țeavă zincată sau galvanizată, care oferă rezistență la coroziune și stabilitate în timp. În cazul solariilor moderne, grosimea țevii și sistemul de rigidizare sunt esențiale pentru a rezista la vânt și la încărcările de zăpadă.
În plus, solariile profesionale sunt prevăzute cu elemente suplimentare precum:
- țevi de rigidizare pe lungime
- sisteme de palisare pentru cultură
- contravântuiri pentru stabilitate
- sisteme de aerisire pe lateral
Aceste elemente contribuie direct la productivitatea culturilor și la durabilitatea investiției.
Importanța foliei și a aerisirii
Un alt element crucial este folia utilizată pentru acoperirea solarului. Folia profesională, de tip triplu strat, cu protecție UV, IR și EVA, poate avea o durată de viață de câțiva ani și ajută la menținerea unui microclimat stabil în interiorul solarului.
La fel de importantă este aerisirea. Sistemele de ventilare pe lateral permit reglarea temperaturii și reduc riscul apariției bolilor cauzate de umiditate excesivă.
Fără o aerisire corectă, temperaturile din interiorul solarului pot crește foarte mult în zilele însorite de primăvară.
Investiția într-un solar – o decizie pe termen lung
În ultimii ani, tot mai multe familii aleg să instaleze solarii nu doar pentru producția comercială, ci și pentru consumul propriu. Cultivarea legumelor în solar oferă posibilitatea de a controla modul în care sunt crescute plantele și de a avea acces la produse proaspete direct din propria grădină.
În România există și producători locali specializați în astfel de structuri. De exemplu, compania BACAS produce solarii și sere realizate pe structură metalică din țeavă zincată, concepute pentru rezistență și utilizare pe termen lung.
Solariile sunt livrate sub formă de kit complet și includ elemente precum:
- structură metalică galvanizată
- folie profesională pentru agricultură
- sistem de aerisire laterală
- uși de acces și elemente de rigidizare
Compania oferă, de asemenea, servicii de montaj pentru clienții din anumite regiuni ale țării, precum Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova.
Pentru fermieri, alegerea unui solar nu este doar o achiziție sezonieră, ci o investiție care influențează producția pe mai mulți ani.
Montarea la timp, alegerea unei structuri rezistente și utilizarea unor materiale de calitate pot face diferența dintre o cultură reușită și una cu probleme.
Primăvara începe în solar. Iar deciziile luate în martie pot influența întreaga recoltă a anului.
Afaceri
Angajator amendat cu 90.000 de lei pentru neplata la timp a salariilor
Un angajator cu sediul social în municipiul Târgu Jiu a fost sancționat cu 90.000 de lei pentru neplata la termen a drepturilor salariale către angajați, cu mai mult de o lună de la data scadentă stabilită.
Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj, inspectorii de muncă au desfășurat 63 de controale în domeniile relațiilor de muncă și securității și sănătății în muncă.
În urma verificărilor, au fost aplicate 33 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 322.500 de lei.
De asemenea, inspectorii au dispus 87 de măsuri cu caracter obligatoriu pentru remedierea neconformităților constatate și pentru alinierea activității angajatorilor la prevederile legale.
„Un angajator cu sediul social în municipiul Târgu Jiu a fost sancționat cu suma de 90.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă, respectiv pentru neplata la termen a drepturilor salariale către angajați cu mai mult de o lună de la data scadentă stabilită în contractul individual de muncă, contractul colectiv aplicabil sau regulamentul intern”, a declarat purtătorul de cuvânt al ITM Gorj, Bianca Văcaru.
Inspectorii atrag atenția că încălcarea obligației de plată a drepturilor salariale cu mai mult de o lună de la data scadentă constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 la 10.000 de lei pentru fiecare persoană căreia nu i-a fost plătit salariul.
sursa: tgjiu.ro
-
Afaceriacum o săptămânăSolutii Sustenabile in Retail: Trecerea la Ambalaje Eco in Supermarketuri si Magazine de Cartier
-
Afaceriacum o săptămânăPadbol România ajunge în Valea Jiului. Petrila devine centru oficial!
-
Afaceriacum o săptămânăCiocolata Valrhona – Partener Oficial al Festivalului Chocolate Sage 13-15 martie 2026
-
Uncategorizedacum o săptămânăSamsung primește 77 de distincții la iF Design Awards 2026
-
Afaceriacum o săptămânăNative Advertising aniversează 6 ani de activitate și peste 600 de campanii de promovare online
-
Uncategorizedacum o săptămână
Greutatea de a fi femeie: 96% dintre femeile din România spun că etapele biologice le influențează greutatea, nu doar voința
-
Socialacum 6 zileFostul vicepremier Dragoș Anastasiu nu dă Delta Dunării pe Dubai: „Uneori, Paradisul este mai aproape decât credem”
-
Uncategorizedacum o săptămână
Raiffeisen Bank se alătură ca partener principal al microstagiunii BARBA 90 la Teatrul Grivița 53

