Social
RePatriot a fost partener la summitul diasporei românești RoSummit25 de la Chicago, alături de Romanian United Fund

Romanian Community Summit 2025 (RoSummit25), desfășurat la Chicago pe 20 septembrie 2025, a reunit sute de membri marcanți ai diasporei române sub deviza „From Vision to Action” – transpunând viziunea în acțiuni concrete pentru comunitate. Evenimentul, organizat de Romanian United Fund (RUF) cu sprijinul RePatriot, a marcat o mobilizare unică a liderilor, antreprenorilor și organizațiilor românești de pretutindeni. Banner-ul oficial al summitului evidențiază temele principale – educație, afaceri, comunitate, proiecte și premii – reflectând amploarea inițiativelor dezbătute.
Parteneriat strategic pentru diaspora

RoSummit25 a fost organizat prin efortul comun al comunității româno-americane din Chicago și al mai multor entități din diaspora, RUF având rolul de organizator principal. Printre partenerii strategici s-a numărat și RePatriot, o inițiativă lansată de Fundația Romanian Business Leaders, dedicată conectării românilor de pretutindeni cu țara lor de origine. RePatriot s-a afirmat ca o platformă de inspirație, consultanță și informare, menită să faciliteze accesul diasporei la oportunitățile din România. De la debut, proiectul a interacționat cu peste 12.000 de români din afara granițelor și a atras online interesul a peste 20 de milioane de conaționali, aducând în atenția autorităților importanța Diasporei în dezvoltarea țării. Un pilon al acestei misiuni îl reprezintă Summiturile RePatriot – evenimente anuale ajunse la a zecea ediție – în cadrul cărora mii de români din străinătate s-au întâlnit cu români din țară. Primele șapte ediții au adunat peste 1.800 de participanți, iar discuțiile dintre antreprenorii din Diasporă și cei de acasă au generat numeroase idei de afaceri în sectoare variate. Implicarea directă a RePatriot în organizarea RoSummit25 vine în continuarea acestui rol activ: organizația și-a pus la dispoziție experiența și rețeaua globală pentru a susține efortul RUF de consolidare a comunităților românești din afara granițelor.
RoSummit25: idei transformate în acțiune
Cea de-a treia ediție a Romanian Community Summit a fost un adevărat catalizator de inițiative pentru diaspora românească. La evenimentul din Chicago au participat în persoană 347 de români (alți peste 1.000 urmărind sesiunile în direct online), ceea ce îl plasează printre cele mai ample reuniuni ale liderilor diasporeni organizate vreodată în America de Nord. Agenda summitului – desfășurat sub genericul „Transformarea viziunii în acțiune” – a inclus discursuri ale unor oficiali de rang înalt din România (precum ministrul de Externe Oana Țoiu, ministrul Educației Daniel David și ambasadorul României în SUA Andrei Muraru) alături de prelegeri motivaționale și paneluri cu lideri de business și reprezentanți ai comunităților românești din numeroase state americane. Diversitatea geografică a fost remarcabilă: participanții au venit din zeci de state ale SUA și Canadei, precum și din Europa și România, toți animați de dorința de unitate, colaborare și ambiție colectivă în jurul cauzei românești.
Un rezultat concret al RoSummit25 a fost lansarea de noi proiecte menite să întărească legăturile comunitare. În cadrul summitului au debutat programul de mentorat MentLink, destinat conectării tinerilor profesioniști cu mentori din diaspora, programul de burse RoScholars pentru elevi și studenți români de peste hotare, precum și Clubul de Real Estate & Investiții, care reunește experți și antreprenori din domeniu pentru a facilita investițiile în comunitate. De asemenea, evenimentul a pus accent pe recunoașterea meritelor tinerei generații: 45 de liceeni româno-americani au fost distinși cu Romanian-American National Heritage Awards, evidențiind talentul și implicarea noii generații de lideri.
Întregul summit a fost construit pe o bază puternică de voluntariat și implicare civică. Zeci de voluntari s-au alăturat echipei de organizare, unii călătorind de la mii de kilometri (din Las Vegas, Seattle, New York, Connecticut, Minnesota ș.a.) pentru a-și oferi timpul și expertiza în sprijinul comunității. RUF subliniază că nu dispune de resurse corporative vaste, iar succesul RoSummit25 s-a datorat în întregime dedicării și generozității voluntarilor la toate nivelurile – o dovadă a coeziunii diasporei și a dorinței acesteia de a contribui activ la binele comun.
Sursele de finanțare ale summitului au fost prezentate transparent de organizatori. Bugetul a fost acoperit prin taxele de participare achitate de delegați, contribuțiile sponsorilor (lista completă a sponsorilor fiind disponibilă public) și un sprijin în valoare de 189.600 lei oferit de statul român prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP). Finanțarea acordată de DRP a acoperit costurile de transport și cazare pentru invitații speciali (vorbitori și lideri comunitari din toată America de Nord), precum și închirierea sălii, serviciile de transmisiune video și materialele de promovare ale evenimentului. RUF a anunțat că va publica în scurt timp, pe site-ul propriu, un raport detaliat al veniturilor și cheltuielilor summitului, pentru a asigura transparența totală a proiectului.
Reacții critice și clarificări

În ciuda impactului pozitiv, summitul nu a fost ferit de controverse minore în spațiul public. La scurt timp după eveniment, anumite publicații au difuzat fotografii surprinse chiar la deschiderea sesiunii plenare – imagini ce arătau sala încă neocupată complet – insinuând o prezență redusă. Organizatorii au explicat însă că acele cadre, realizate în primele momente ale zilei, nu reflectă interesul real al comunității, surprinzând doar începutul, înainte ca toți participanții să ia loc în auditorium. În realitate, pe parcursul zilei s-au înregistrat aproximativ 360 de persoane prezente în sală, ceea ce confirmă succesul de participare al summitului. Totodată, RUF a ținut să clarifice că decizia alegerii unui spațiu de desfășurare de capacitate mare (800 de locuri) a venit ca urmare a cererii neașteptat de mari – înscrierile inițiale depășind planul de 250 de participanți – și a fost luată în mod independent de către organizatori, fără implicarea Consulatului României la Chicago, a Ambasadei ori a altor autorități guvernamentale. Invitația adresată demnitarilor români (precum ministrul de Externe) a fost făcută în urma consultărilor cu comunitatea locală privind personalitățile dorite la eveniment, în concordanță cu tema „Uniți pentru un viitor mai strălucit” promovată de summit.
Dincolo de aceste clarificări, organizatorii au răspuns criticilor într-o manieră constructivă. „Recunoaștem criticile, ni le asumăm și suntem hotărâți să facem mai bine” – a transmis echipa RUF, reafirmând că obiectivul lor rămâne neschimbat: acela de a oferi o platformă în care diaspora românească să se reunească, să colaboreze și să transforme ideile în fapte. În spiritul îndemnului celebru formulat de Ion Rațiu, „Nu critica niciodată, nici măcar ‘prieteneşte’, pe românul care se străduieşte să apere sau să promoveze cauza naţională. Fă tu mai bine.”, inițiatorii RoSummit25 au pus accentul pe dialog și acțiune constructivă, invitând membrii comunității să se implice și să contribuie personal la viitoarele proiecte. Figura lui Ion Rațiu, lider marcant al exilului românesc și președinte al Uniunii Mondiale a Românilor Liberi în anii ’80, rămâne un simbol al unității diasporei în lupta împotriva comunismului și al solidarității românilor de pretutindeni pentru promovarea cauzei naționale. Exemplul său inspiră astăzi colaborări precum cea dintre RePatriot și RUF, menite să unească resursele și energiile românilor de pe mapamond într-un efort comun pentru binele țării.
Concluzie
Summitul comunității românești RoSummit25 ilustrează potențialul extraordinar al colaborării dintre organizațiile diasporale, susținut de parteneriate strategice precum cel dintre RePatriot și RUF. Acest proiect a demonstrat că există un apetit real pentru unitate și acțiune în rândul românilor de peste hotare, iar ecourile sale pozitive au pus bazele pentru edițiile viitoare. De altfel, chiar în toamna acestui an, RePatriot va continua această direcție prin organizarea propriei reuniuni anuale: Summitul RePatriot 2025, ce va avea loc între 2 și 5 octombrie 2025, la București și împrejurimi. Ediția aniversară a zecea va aduce la aceeași masă 100 de antreprenori și lideri români din diaspora și 100 din România, într-un cadru dedicat reconectării și construirii de parteneriate durabile . Organizatorii mizează pe o participare cât mai numeroasă a românilor din America de Nord, evenimentul propunându-și să întărească legăturile Diasporei cu țara și să reafirme angajamentul comun pentru un viitor prosper și sigur al României. În spiritul valorilor promovate de Ion Rațiu și de generațiile anterioare de exilați, astfel de inițiative confirmă că românii, oriunde s-ar afla, pot realiza lucruri remarcabile atunci când lucrează împreună.
Social
Miza de un miliard de euro a gap-ului de TVA. România a obținut eliminarea din PNRR a unui jalon pentru reducerea deficitului de încasare de TVA

România a obținut eliminarea din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a jalonului prin care trebuia să reducă deficitul de încasare de TVA (așa-numitul „gap de TVA”), potrivit informațiilor publicate în exclusivitate de Economedia. Ministerul Finanțelor confirmă oficial decizia, precizând că țara noastră a evitat astfel pierderea a până la 1 miliard de euro din granturile europene aferente anului 2026.
Un jalon cu miză financiară de peste un miliard de euro
Reducerea gap-ului de TVA cu 5 puncte procentuale, până la 31 decembrie 2024, era o condiție esențială în PNRR. Cum această țintă nu a fost atinsă, România risca pierderea fondurilor europene aferente. În încercarea de a o îndeplini, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a propus modificarea formulei de calcul a deficitului de încasare, prin includerea autoconsumului și eliminarea sumelor nerecuperabile din insolvențe – o metodă contabilă ce ar fi redus artificial gap-ul.
Tensiunile s-au amplificat în vară, când Comisia Europeană a anunțat că reducerea de 5 puncte procentuale ar urma să fie raportată la un gap revizuit de 30% din PIB, în loc de 34,9%, cât era baza inițială. Astfel, România ar fi trebuit să reducă aproape dublu deficitul de încasare. Autoritățile române au criticat această schimbare, afirmând că „nu pot reduce o țintă mișcătoare”.
JalonuI eliminat, dar problemele persistă
După negocieri tensionate la Bruxelles, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a reușit să elimine complet acest jalon din noua versiune a PNRR renegociat.
„România a obținut acordul Comisiei Europene pentru înlocuirea jalonului privind reducerea GAP-ului de TVA și a evitat o pierdere de până la 1 miliard de euro din granturi, în 2026”, a confirmat Ministerul Finanțelor pentru Economedia.
Totuși, eliminarea jalonului nu înseamnă că problema a dispărut: România rămâne țara cu cel mai mare gap de TVA din Uniunea Europeană. Modificarea vizează doar evitarea sancțiunilor financiare pentru neîndeplinirea țintei, nu și rezolvarea cauzelor structurale ale evaziunii și neconformării fiscale.
Reformele care vin la schimb: ANAF, Vama și controale întărite
Potrivit documentului consultat de Economedia, în locul jalonului privind reducerea gap-ului, România și-a asumat o serie de reforme mai dure și mai măsurabile, menite să crească conformarea fiscală și eficiența colectării.
Printre noile angajamente se numără:
- Creșterea veniturilor fiscale cu cel puțin 2,5 puncte procentuale din PIB față de nivelul din 2019;
- Centralizarea funcțiilor de gestionare a riscurilor și reorganizarea ANAF, cu o unitate centrală ce va utiliza date din e-Factura, e-Transport și SAF-T prin intermediul unui nou depozit de date fiscale (CNIF);
- Introducerea KPI-urilor pentru funcțiile principale ale ANAF și un sistem de integritate bazat pe camere video purtate pe corp în zone sensibile (controlul mărfurilor, transport, HoReCa);
- Revizuirea legislației privind insolvențele, care va acorda ANAF un rol mai activ în planurile de restructurare și va limita abuzurile prin insolvențe repetate;
- Obligativitatea facturării electronice pentru toate tranzacțiile B2B și B2C și sancțiuni pentru neconformitate;
- Extinderea plăților electronice în toate sectoarele de comerț și servicii, inclusiv restaurante și baruri;
- Transparență publică: ANAF va publica semestrial structura gap-ului de TVA, date validate de INS și Ministerul Finanțelor, cu sprijinul Băncii Mondiale.
O sursă de înalt nivel din Comisia Europeană a confirmat pentru Economedia că jalonul a fost înlocuit cu „o alternativă mai bună”, respectiv „reforme legislative stricte pentru a consolida și mai mult conformitatea fiscală”.
Controversa „gemului de la bunica” și discuțiile despre autoconsum
Decizia vine în contextul unei dezbateri aprinse declanșate recent de președintele ANAF, Adrian Nica, care a declarat că „gemul pe care îl face bunica în casă” apare în calculele privind deficitul de TVA. Afirmația a fost interpretată de unii ca o intenție de a taxa produsele de uz propriu, stârnind reacții publice puternice.
ANAF a clarificat ulterior că nu intenționează taxarea autoconsumului, ci doar semnala faptul că autoconsumul neincluse în formula europeană umflă artificial deficitul de încasare al României. Cu alte cuvinte, o parte din „gap” nu reflectă evaziunea reală, ci modul de calcul impus la nivelul UE.
România scapă de penalizări, dar nu de presiunea fiscală
Prin eliminarea jalonului privind reducerea gap-ului de TVA, România a evitat o pierdere masivă de fonduri europene, însă și-a asumat o serie de măsuri mult mai stricte, orientate pe restructurarea instituțională și pe digitalizarea ANAF.
Rămâne de văzut dacă aceste reforme vor reuși să crească efectiv gradul de colectare fiscală și să reducă una dintre cele mai mari vulnerabilități economice ale țării: evaziunea fiscală pe TVA, estimată la peste o treime din potențialul total de încasare.
Social
Pahare din carton pentru Crăciun, cu design festiv, de la Evamar

Piața HoReCa este tot mai competitivă și, ca întotdeauna, detaliile vizuale sunt cele care fac diferența. Evamar, unul dintre principalii furnizori de ambalaje de unică folosinţă ecologice din România, lansează o nouă colecție de pahare din carton pentru Crăciun, gândite pentru cafenele, restaurante, hoteluri și evenimente de iarnă.
Colecția include două dimensiuni: pahare din carton pentru Crăciun 8 oz și 12 oz. Ambele reunesc designuri tematice în culori vibrante, inspirate din atmosfera sărbătorilor. Paharele sunt realizate din carton alimentar premium, imprimat cu grafică de sezon și finisaj mat de înaltă calitate.
Designul de sezon, noul limbaj vizual al cafenelelor și atracția târgurilor de Crăciun
Crăciunul aduce, an de an, o schimbare în comportamentul consumatorilor. Oamenii nu caută doar gust, ci caută o experiență. În acest context, paharele de carton tematice devin un element-cheie de branding vizual pentru businessurile din HoReCa.
Un pahar poate spune mai mult decât un panou publicitar. În decembrie, clienții vor să simtă că fac parte din povestea unui brand, nu doar să cumpere o cafea. De aceea, colecția de pahare din carton pentru Crăciun a fost creată special pentru a transmite emoție, bucurie și apartenență. Cu modele precum soldățelul de tinichea, renul festiv sau mesajul „Merry Christmas”, colecția de pahare din carton pentru cafea aduc un plus de personalitate fiecărui produs servit.
Ambalaje HoReCa tematice care susțin un comportament eco-responsabil
Colecția de pahare de unică folosință pentru Crăciun este fabricată din carton biodegradabil și reciclabil, conform standardelor europene pentru materiale alimentare. Evamar continuă astfel direcția asumată în ultimii ani: dezvoltarea unor soluții de ambalaje sustenabile pentru HoReCa, care oferă atât siguranță alimentară, cât și un impact redus asupra mediului.
În ultimii ani, tot mai multe cafenele și restaurante se orientează către produse eco fără a renunța la estetica de brand. De aceea, au fost create paharele din carton cu tematică de Crăciun pentru HoReCa astfel încât să fie atât frumoase, cât și responsabile. În fond, grija pentru mediu și grija pentru client merg mână în mână.
Calitate, rezistență și versatilitate pentru domeniul HoReCa
Noile pahare din carton cu tematică de Crăciun au un perete dublu pentru protecție termică și un strat interior tratat pentru a preveni scurgerile. Astfel, băuturile calde își păstrează temperatura fără a deforma materialul sau a afecta confortul la atingere.
Disponibile în seturi de 25 de bucăți, cu un preț care pornește de la 0,36 lei/bucată, paharele reprezintă o soluție eficientă din punct de vedere al costurilor pentru orice afacere HoReCa care dorește să adauge un detaliu festiv în meniul de sezon. Designurile sunt imprimate în culori puternice: roșu, verde, albastru, galben.
Așadar, în contextul în care brandingul vizual devine o componentă strategică în HoReCa, Evamar mizează pe paharele de Crăciun personalizate ca pe un instrument de comunicare directă cu clientul. Cafenelele și restaurantele care aleg astfel de produse oferă o experiență care stimulează loialitatea și memorabilitatea brandului.
În perioada sărbătorilor, vânzările cresc cu până la 20% în locațiile care adoptă ambalaje tematice. Clienții reacționează pozitiv la designurile vesele, iar fotografiile postate pe rețelele sociale devin o formă organică de promovare.
Despre tendința „Instagrammable coffee”
Un alt aspect care a schimbat semnificativ comportamentul de consum este dorința clienților de a împărtăși momentele lor vizuale. Astăzi, aproape fiecare cafea ajunge pe Instagram sau TikTok. Ambalajele tematice au fost, sunt și vor rămâne o formă de marketing organic atâta timp cât există social media. Prin urmare, fiecare pahar trebuie să fie suficient de expresiv încât să nu aibă nevoie de descriere. Să-l vezi și să știi imediat că e Crăciunul. Să simți că e ceva cald, familiar și pozitiv.
Prin culori echilibrate, personaje ilustrate și un design care atrage atenția fără să devină strident, paharele din carton pentru Crăciun se înscriu perfect în această tendință. Vizibilitatea nu se cumpără, ci se câștigă prin experiență.
Disponibilitate
Colecția de pahare din carton este disponibilă pe site-ul oficial www.evamar.ro, în categoria Pahare. Produsele pot fi comandate online, în cantități adaptate nevoilor diferitelor tipuri de afaceri începând de la cafenele independente la lanțuri HoReCa și organizatori de evenimente.
Social
LABIRINT – Sergiu Tuhuțiu debutează ca actor într-un spectacol care îmbină muzica și teatrul: o confesiune despre greșeli, iubire și supraviețuire

După ce a cucerit marile scene ale lumii, de la Londra la New York și până la Sankt Petersburg, pianistul Sergiu Tuhuțiu își surprinde publicul cu o nouă provocare artistică: debutul său ca actor într-un spectacol curajos, intens și profund emoționant – LABIRINT.
Este o experiență scenică unică: un singur om, un pian și o poveste care te lasă fără aer. O mărturisire sinceră, dureroasă, dar și eliberatoare, despre greșeli, iubire și puterea de a supraviețui prin muzică.
Spectacolul nu este doar o întâlnire între teatru și concert, ci o întâlnire între suflete – între artist și public, între cuvânt și sunet, între tăcere și explozie de emoții.
În spatele acestei creații stă o echipă magică, formată din trei artiști care transformă simplitatea în rafinament:
- Text și regie: Natalie Ester
- Scenografie: Oana Micu
- Light design: Andrei Ignat
Trei magicieni ai detaliilor care dau viață unei lumi delicate și copleșitoare, în care fiecare notă și fiecare cuvânt contează.
Un spectacol care nu se privește. Se trăiește.
O confesiune artistică despre curajul de a te reinventa și despre forța artei de a vindeca.
Sergiu Tuhuțiu – un artist complet, într-o poveste despre viață spusă prin muzică și teatru. Puteţi achiziţiona bilete de AICI.
-
Evenimentacum o săptămână
Se lansează House of Anastasia, a treia colecție a tinerei designer Sara Anastasia Buzdun
-
Afaceriacum o săptămână
Direktcar a adus adrenalină și inovație la Salonul Auto București 2025
-
Socialacum 7 zile
LABIRINT – Sergiu Tuhuțiu debutează ca actor într-un spectacol care îmbină muzica și teatrul: o confesiune despre greșeli, iubire și supraviețuire
-
Evenimentacum o săptămână
O adolescentă influencer deschide o sală de balet și arte frumoase
-
Afaceriacum o săptămână
De ce mobila standard nu se potrivește în living și cum rezolvi cu mobilă la comandă
-
Uncategorizedacum 6 zile
Rezultatele studiului AFSRU – HR Insights 2025
-
Evenimentacum 7 zile
Consumul de pește în sarcină
-
Evenimentacum o săptămână
Thrillerul MVM în România. Este compania maghiară care vrea să cumpere E.ON Furnizare un „Cal Troian al Rusiei”? Mituri politizate vs. realitate